poniedziałek, 12 listopada 2018

Drugie życie starej bluzki

Drugie życie starej bluzki


Autor: Anna Kowalska7


W związku z nową ustawą o odpadach musimy nauczyć się, jak segregować odpady i do których pojemników je wyrzucać. Nadal jednak niewiele wiemy na temat recyklingu odzieży i innego rodzaju tekstyliów, takich jak pościel, ręczniki czy akcesoria z tkanin.


Skąd wzięła się konieczność stosowania recyklingu w codziennym życiu? Dlaczego nie możemy po prostu wyrzucać śmieci na jedną stertę, jak dotychczas?

Przyczyn jest kilka, ale - poza nową ustawą o odpadach - jedną z najważniejszych jest przeładowanie wysypisk śmieci, związane z rosnącym konsumpcjonizmem oraz nadprodukcją zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i dóbr luksusowych. O ile w tych drugich najważniejsza jest jakość, o tyle w masowej produkcji czynnikiem, zwiększającym sprzedaż jest niska cena. Tanie rzadko idzie w parze z jakością, ale niskie
ceny sprawiają, że kupujemy coraz więcej i częściej. Efektem jest marnowanie surowców i obciążanie środowiska ogromną ilością odpadów.

W trosce o środowisko powinniśmy zmniejszać ilość kupionych dóbr materialnych, natomiast częściej starać się dawać przedmiotom tzw. drugie życie. Zepsute radio można spróbować naprawić, buty zanieść do szewca, a stary mebel poddać renowacji. Jeśli jednak przedmioty czy ubrania nie nadają się już do noszenia, posegregujmy je i włóżmy do odpowiednio oznaczonych pojemników.

Aby mieć pewność, że oprócz dbania o środowisko nasze ubrania dodatkowo wspomogą potrzebujących, warto wiedzieć, jakie pojemniki wybrać. W przypadku odzieży są to beżowe pojemniki z jednokolorowymi logo organizacji charytatywnych.

Co się stanie ze starymi bluzkami, ręcznikami i innymi rzeczami, włożonymi do tych pojemników?
Ponieważ większość ich zawartości stanowią tekstylia nie nadające się do powtórnego noszenia, zostaną posegregowane i przerobione na włókna, z których produkowane są maty pod drogi, maty wygłuszające do samochodów czy nawet wykładziny na stoły bilardowe. Kolejna grupa zostanie przeznaczona na tzw. czyściwo i użyta m.in. w warsztatach mechanicznych. Odzież, nadająca się do powtórnego noszenia będzie w części przekazana podopiecznym organizacji charytatywnych oraz przeznaczona na eksport do biednych krajów Afryki i Azji.

Odzież z pojemników, oznaczonych logo Caritas, rzeczywiście trafia do potrzebujących. Gdy potrzebujemy np. kurtek na zimę czy jakiejkolwiek innej odzieży, dzwonimy właściciela pojemników z Pruszcza i zawsze otrzymujemy posortowaną odzież. Firma wspomaga nas także finansowo. - potwierdza Dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej, ks. Grzegorz Weis.




Tesso to jedna z największych firm w branży recyklingu tekstyliów. Tesso wspomaga organizacje charytatywne. Dzięki niej Caritas prowadzi stołówkę dla ubogich w Sopocie, a Fundacja Pomocy Dzieciom Dar ma finanse na leczenie dzieci.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz