poniedziałek, 7 marca 2016

Las to coś więcej niż jedno czy sto drzew

Las to coś więcej niż jedno czy sto drzew


Autor: Godzilla


Opis i charakterystyka lasu.Jakie ważne role spełnia las w życiu człowieka. Las i to co w nim żyje to wielki ekosystem - wrażliwy układ na wzajemne oddziaływanie wszystkiego co w nim żyje.


Drzewo, drzewa, krzewy i krzewinki rosną wszędzie, są w wiejskim i miejskim środowisku dobroczynnym, ożywiającym dla oka i samopoczucia elementem. Rosnąc w obrębie terenów zielonych, pojedynczo, wzdłuż ulic czy grupowo - drzewa i krzewy zawsze wywierają zbawienny wpływ na codzienne życie nie tylko człowieka ale wszystkich istot żyjących w jego środowisku. Stwierdzenie to jest bardzo słuszne bo las dostarcza nam tlenu, drewna, owoców, grzybów i jagód a jednocześnie jest miejscem zabaw i wypoczynku dla wszystkich. Tworzy ekosystem bardzo wrażliwy na wzajemne oddziaływanie na siebie i żyjące w nim żywe istoty. Rośliny i zwierzęta wzajemnie od siebie uzależnione łączą się we wspólnoty życiowe.

Las jest systemem niezwykle dynamicznym. Wzajemne współdziałanie zmienia się w każdej chwili, godziny, dnia, miesiąca jak i całego roku. Wrodzone wszystkim gatunkom rytmy kiełkowania, wzrostu, kwitnienia, dojrzewania i zamierania, tworzą bardzo gęstą sieć zależności pokarmowych jak i stosunków przestrzennych. Dzięki wewnętrznej równowadze jest to bardzo sprawnie funkcjonujący ekosystem zdolny do przetrwania niekorzystnych warunków, wszelkie braki i niedobory szybko się wyrównują. Utworzone przez człowieka obszary produkcyjne nie mają tej zdolności i bardzo szybko załamuje się równowaga biologiczna.

W różnych regionach Polski jak i na całym świecie rozwijają się lasy o różnym składzie gatunkowym. Wszystkie czynniki jak szerokość i wysokość geograficzna oraz klimat, gleba, woda i nasłonecznienie są warunkiem powstania odmiennych drzewostanów. Przykładem takim może być cienisty wilgotny las bukowy czy nawet jasny, suchy i ciepły las dębowy lub powstałe przy ciekach wodnych olsy i lasy łęgowe.

Najważniejsze drzewostany gospodarcze to drzewostany iglaste jak sosna i świerk. Dziś już nie ma takiego miejsca w Europie by można było spotkać pierwotną puszczę. W wielu miejscach wprowadza się obszary chronione i drzewostany mogą się spokojnie rozwijać. Ingerencja człowieka bardzo zubożyła pierwotne bogactwo gatunków do naturalnych lasów jak i ujednoliciła wiek drzewostanów co spowodowało że mamy teraz lasy mniej odporne na wichury, szkodniki wszelkiego gatunku i śniegołomy.

Nasze piękne lasy znacznie przekraczają swoją rolę gospodarczą, są bardzo ważnym producentem tlenu. W procesie fotosyntezy oddają do atmosfery tyle tlenu ile pobierają dwutlenku węgla. Podam przykład - w ciągu jednego dnia dobrze wyrośnięty buk o wysokości 25 m i powierzchni liści 1600 m2 oddaje do atmosfery 7000 l tlenu co stanowi 35 m2 powietrza bogatego w tlen. Podmiejski teren leśny to nie tylko teren wypoczynkowy ale bardzo ważna fabryka tlenu dla życia mieszkańców. Drzewostany są również bardzo skuteczne co do emisji pyłu, regulują poziom wody w gruncie.Obfite opady są zatrzymywane w glebie leśnej jak i w warstwach korzeniowych z opóźnieniem oddawane są jako wody gruntowe i płynące. Drzewostany część wody zatrzymują a część wyparowują.

Lasy mają zdolność pochłaniania hałasu co w naszych czasach zyskuje na znaczeniu. W strefach uciążliwego hałasu przez dobór odpowiednich gatunków i posadzenia w odpowiedniej gęstości można stworzyć skuteczną osłonę. Najlepszymi gatunkami do pełnienia tej roli to buk, lipa, klon i platany. Wiele gatunków zwierząt i roślin bez ochronnego i regenerującego działania lasu dawno nie było by na ziemi.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz