Recycling i regeneracja elektrośmieci
Autor: Michał T
Postęp technologiczny oraz ciągły rozwój społeczeństw przyczynił się do tego, że nasze środowisko jest dziś zagrożone. Globalne ocieplenie, dziura ozonowa i wiele innych negatywnych dla naszej Ziemi zjawisk, jest już dziś nieodwracalne. Troska o środowisko jest więc dziś koniecznością.
Jeżeli nie ograniczymy ilości zużywanej energii, wody i zanieczyszczenia środowiska, przyszłe pokolenia będą miały na prawdę poważny problem. Niestety, setki lat postępu okazały się bardzo korzystne, lecz tylko dla nas...
Jak się jednak okazuje, każdy z nas we własnym domu, bez dodatkowych kosztów, może przyczynić się do zahamowania negatywnych zjawisk. I choć Unia Europejska nakazała nam już używania energooszczędnych żarówek, sami musimy pamiętać o pewnych podstawowych zasadach ekologii. Nie chodzi jednak wyłącznie o oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Bardzo ważne jest również odpowiednie obchodzenie się z tym, co produkujemy w ogromnych ilościach. Chodzi oczywiście o śmieci. Sortowanie odpadów jest jednym z najważniejszych i najłatwiejszych sposobów dbania o środowisko - o ile nasze posortowane odpady nie są mieszane ze sobą przy ich wywożeniu na wysypisko. Sztuką bowiem nie jest bezowocne sortowanie naszych śmieci, ale ich recycling.
Bardzo ważną kwestią jest tu edukacja. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak szkodzimy naszemu środowisku - nieumyślnie! Oprócz plastikowych butelek, aluminiowych puszek i papieru powinniśmy pamiętać również o elektrośmieciach i odpadach znacznie groźniejszych od plastikowych butelek. Żarówki, baterie i akumulatory powinny zawsze znaleźć się w odpowiednich punktach poboru. Producenci tych urządzeń mają obowiązek ich utylizacji. Równie ważną sprawą jest regeneracja tuszy i tonerów. Zarówno zużyte tusze, jak i tonery powinny trafić do punktu zajmującego się ich regeneracją lub utylizacją. Co więcej: napełniając ponownie kasety laserowe lub wkłady atramentowe, oszczędzamy! Zregenerowany wkład jest równie efektywny, co oryginał - jego cena jest natomiast od niego kilkukrotnie niższa.
Być może mielibyśmy większą motywację do ekologicznego trybu życia, gdybyśmy widzieli realne zyski - jednak te, które mogą nastąpić, będą znacznie cenniejsze, bo nieocenione!
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz