poniedziałek, 12 listopada 2018

Jak możemy pomagać biernie i czynnie przyrodzie?

Jak możemy pomagać biernie i czynnie przyrodzie?


Autor: Mateusz Mszyca


Niewiele osób wie, jak ważne jest pomaganie zwierzętom i otaczającej nas przyrodzie, przyczynianie się do jej ochrony i prawidłowego rozwoju. Człowiek wymyśla nowoczesne technologie, które pomagają chronić środowisko, ale z drugiej strony notorycznie odbywa się niszczenie roślinności i zagrożonych gatunków zwierząt.


Swego czasu byłem przekonany, że jestem dobrym człowiekiem... Robię przecież wystarczająco dużo, jeśli chodzi o ludzi potrzebujących czy przyrodę. Odprowadzam 1 procent podatku z mojego rocznego zeznania na chore dzieci, segreguję śmieci i założyłem własny kompostownik na odpady, a w ogóle jestem prawdziwym katolikiem, bo co niedzielę rzucam 2 złote na tacę... W podobnym przeświadczeniu żyje każdego dnia wielu ludzi.

Zapewne pytanie, jakie w tym momencie nasuwa ci się na myśl, brzmi: "Jak ja mogę zaradzić tej sytuacji wobec ogromu zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacji?". Oczywiście są to jak najbardziej trafne spostrzeżenia, ale nie możemy zapominać o tym, że podobnie myśli większość mieszkańców naszego globu - "Ten problem mnie nie dotyczy" - słyszymy lub czytamy każdego dnia. Nie mamy czasu i nie chcemy nawet zaprzątać własnych myśli "jakąś ochroną przyrody czy akcjami pomocy zwierzętom". Co ciekawe wielu z nas troszczy się o przydomowy ogródek, domowe psy i koty, rybki w akwarium czy chomiki. Określamy się miłośnikami przyrody, ale kubeł zimnej wody wylewa nam się na głowy dopiero wtedy, gdy dochodzi do anomalii pogodowych, ataku tornada, powodzi czy smogu w naszym mieście. Oglądamy zwierzęta hodowlane, które żyją w katastrofalnych warunkach i dostrzegamy delikatnie mówiąc brak poszanowania ich praw, ale... nie wyciągamy wniosków.

Przestrzeganie zasad zrównoważonego rozwoju, o których mówi edukacja ekologiczna, może być jedyną szansą na uratowanie naszego globu. Na pewno pomogą akcje jak 1 procent podatku i dokarmianie zwierząt zimą, ale trzeba też zaangażować się w bardziej zaawansowany sposób. Przyrodę możemy chronić czynnie i biernie.

PRZYKŁADY OCHRONY BIERNEJ:
- nie niszczyć oraz sprzeciwiać się jej niszczeniu,
- troszczyć się o bytującą roślinność w najbliższym otoczeniu, np. zieleńce, trawniki,
- nie wyrzucać śmieci byle gdzie.

PRZYKŁADY OCHRONY CZYNNEJ:
- sadzić gatunki rodzimych drzew,
- zakładać własne ogródki,
- zakładać budki lęgowe dla ptaków i karmniki,
- zabierać jeże z jezdni w bezpieczne miejsce,
- pomagać chorym, nieporadnym zwierzętom.


I... po prostu myśleć.


1 procent

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz